Linkbuilding, Seo a www

Jak se povedl rok 2015 a mých prvních 15 měsíců na volné noze

Report z mé cesty, na kterou jsem se dobrovolně vydal v říjnu 2014 a zatím to vypadá, že pár kilometrů jsem sice ušel, ale cesta to bude hodně dlouhá.

Začátek mého podnikání na volné noze se celkem vydařil, protože živnostenský list mám již od roku 2011, kdy jsem podnikal souběžně se zaměstnáním (administrátor v České spořitelně). Takže stačilo jen ŽL z VPP změnit na HPP.

Jak už to tak bývá, každý kdo začíná, si obvykle myslí, že zakázky se jen pohrnou a člověk bude zahlcen prací, že bude muset klienty odmítat. Pravda, díky několika rozjetým projektům jsem práce měl dostatek, ale nebylo to tak stále. Takže jsem si na portálu Na volné noze založil profil a čekal nabídky do týdne po registraci. To se bohužel nestalo, trvalo to podstatně déle. Několik klientů se nakonec přece jen do konce roku ozvalo, takže i na dárky pro děti peníze zbyly :)

S čím jsem v roce 2015 nebyl spokojen a co se mi naopak povedlo

Do nového roku jsem vstoupil s nadšením, jelikož jsem optimista a věřím, že když já platím vždy včas a snažím se dodržovat termíny, i mí klienti na tom budou podobně.

BOHUŽEL, to je první chyba, kterou si asi musí projít každý.

I když jsem měl za dobu, co podnikám, klientů desítky, tak jsem měl se všemi převážně gentlemanskou dohodu, bez smlouvy na papíře, ale jen ústní. Což se později ukázalo ne zrovna dobrá volba, protože pokud se dohodnete na spolupráci, kdy zaplatí až za výsledek a budete pro klienta 3 měsíce zdarma a on vám poté řekne, když mu pošlete fakturu, že si na to již našel někoho jiného, tak to je dost velký problém, který již nechci nikdy opakovat.

Proč nebrat všechny zakázky za každou cenu

Před rokem jsem si říkal, že vezmu každou zakázku, i když nebudu na 100% přesvědčený, že to je ok.

Člověk musí dělat chyby, aby se z nich poučil a později je již neopakoval.

Například, kdy už při prvním rozhovoru zjistíte, že klient nemá zájem na svém webu cokoliv měnit, trvá na tom, že design, na kterém dělal několik let (i když to vypadalo že 10), je v pořádku a doplňovat tam další klíčová slova také nemá význam, protože lidé přece budou hledat stejné slovní spojení jako on a ideálně na Seznam.cz.

Také již naštěstí dovedu odhadnout, kdy klient nebude chtít investovat do svého webu více peněz, ačkoliv mu vysvětlíte důvody, kdy se investice vyplatí a kdy ne.

Takže v průběhu roku 2015 jsem byl nucen spolupráci s několika klienty ukončit, z výše uvedených důvodů, i když jsem mohl pokračovat nadále, ale nevím, kdy bych peníze nakonec uviděl a kolik by mě to stálo času a úsilí.

Co jsem se naučil díky novým klientům

Přestože se snažím věnovat optimalizaci webových stránek jako SEO konzultant, přišlo mi i několik poptávek na vytvoření webu. Protože mám několik svých projektů, rád pomohu vytvořit webové stránky s administrací, což redakční systém WordPress nabízí.

Naučil jsem se mnoho o oborech, které jsem doposud znal jen okrajově a díky práci na konkrétních zakázkách mě, dalo by se říct, začaly i bavit :)

Knihy a videa, kde jsem čerpal inspiraci

Velmi rád čtu rozhovory s úspěšnými podnikateli, nyní ale více upřednostňuji videa. Takže mimo velmi známého DvTv.cz jsem se začal ne-pravidelně dívat na Youtube kanál Na volné noze a také na web Mladý podnikatel Jirky Rosteckého, kde také najdete videa o podnikání a marketingu.

Jaké knihy o podnikání jsem přečetl popisoval článek v květnu minulého roku, nedávno jsem dočetl i skvělou knížku od Tima Ferisse Čtyřhodinový pracovní týden. Tu doporučuji opravdu všem, je skvělá !

Mé vlastní projekty

Vždy mě bavilo vytvářet weby, kde byla hlavní přidaná hodnota pro návštěvníka – čtenáře. Ať už se jednalo o návody, fotogalerie nebo videa. Díky mému zájmu o počítače a cestování se mi to myslím celkem daří.

Aktuálně mám svých webů několik desítek, které se sice hodí pro propagaci dalších stránek, ale není v sílách jednoho člověka vše spravovat, aktuálně alespoň jednou týdně psát nové články.

Takže se jejich počet se snažím snížit, protože jak jsem se mnohokrát dočetl, je lepší budovat 1 kvalitní magazín, že jich mít 10, které nikdo nebude číst.

Samozřejmě na prvním místě jsou weby klientů a o víkendu dělám na tom svém :) WordPress je skvělý, stačí napsat články „do zásoby“ a pak se samy publikují, kdy mají.

Počet vlastních domén se mi jako vždy rozrostl o několik kusů, ale také v roce 2016 jich jen minimum budu prodlužovat, protože v nich nevidím potenciál.

Monetizace prostřednictvím affiliate

Dělat web o tom, co vás baví a ještě za to mít zaplaceno, je skvělá kombinace, ale bohužel ne vždy to vyjde. Když jsem byl ve stálém zaměstnání, stránky jsem tvořil převážně pro zábavu. Nyní, když tvoří část mého měsíčního příjmu, je třeba řešit, jakou reklamu na ně dát a jaký obor by mohl vydělávat. Sleduji weby odborníků, kteří affilem žijí dnem i nocí J Konkrétně bych rád zmínil Františka Szabó a ze Slovenska Petera Chodelku, kdo neznáte, určitě doporučuji číst seriály o podnikání i o tom, jak sami můžete spustit affiliate web.

Na některých svých projektech jsem úplně vysadil PPC reklamu a místo ní nasadil affil (provizní systém), ne všude to vyšlo, ale někde to předčilo má očekávání. Můj tip – Heureka.cz.

Jak skloubit práci a cestování i v roce 2016

V uplynulém roce jsme během prázdnin celkem dost cestovali s rodinou a i na dovolené v zahraničí jsem se snažil alespoň po večerech pracovat. Každý, pro koho je práce koníčkem a notebook je vaše druhá ruka, asi to znáte, že pár dní bez internetu se „nedá přežít“. :) Rád bych v tomto stylu práce pokračoval i v roce dalším, stát se digitálním nomádem neplánuji díky dětem školou povinným, i když o víkendu asi práci omezím nebo úplně vypustím, protože doposud pracuji v podstatě denně a „únava materiálu“ už je znát.

Rád bych zde poděkoval mojí skvělé manželce Haničce, bez které by rok 2015 nebyl tak produktivní jako byl…

Tak ať je ten další rok ještě lepší než minulý.

Sledovat mě můžete i na webu www.miloslacha.cz nebo na Twitter.com/MilosLacha